Z roku na rok zdarza się coraz więcej wypadków z udziałem rowerzystów. W pierwszym kwartale 2019 roku były to 464 wypadki. W roku 2018 o całe sto mniej. Cyklistów wciąż przybywa i są takimi samymi uczestnikami ruchu drogowego jak cała reszta. Wypadki raczej nie zdarzają się na ścieżkach rowerowych, ale na ogólnodostępnych drogach. Nie każdy rowerzysta wie, że powinien odpowiednio zabezpieczyć siebie oraz swój rower.
Owszem, nie muszę, ale może powinienem?
Mimo że rowerzysta to taki sam uczestnik ruchu drogowego, to nie musi posiadać żadnego ubezpieczenia. Nie jest to regulowane żadnymi przepisami, więc jeśli cyklista posiada takowe, to znaczy, że wykupił ubezpieczenie roweru tylko i wyłącznie z własnej i woli. Na szczęście zwiększa się w tym kierunku świadomość dużej części użytkowników tych wygodnych jednośladów. Trzeba o tym pamiętać, że ubezpieczenie roweru to nie tylko zabezpieczenie w razie wypadku, ale również w przypadku kradzieży, które zdarzają się równie często.
Ładny rower masz, więc Ci go ukradnę
Porządny rower to czasem bardzo duży wydatek. Nie zakupujemy go również tylko po to, by większość czasu spędzał w zamkniętym garażu. Jeździmy nim do pracy, na zakupy i wycieczki. Zdarza nam się pozostawić go pod sklepem, a to bardzo łakomy kąsek dla złodziei. Ubezpieczenie roweru może być w takim przypadku bardzo przydatne. Aby jednak polisa zadziałała, muszą być spełnione pewne warunki. Zawsze jest to ściśle określone w ogólnych warunkach ubezpieczenia, ale zazwyczaj jest jedna ogólna zasada:
– Nie możemy roweru pozostawić nie zapiętego. Musi on być zabezpieczony linką, łańcuchem, zapięciem składanym lub U-lock.
Jeśli zostawiamy rower na ulicy bez takiego zabezpieczenia to tak, jakbyśmy złodzieja sami zapraszali. W ten prosty sposób możemy w kilkanaście minut stracić nawet kilkanaście tysięcy.
Szczególne warunki objęcia ochroną
Aby wykupić ubezpieczenie roweru, musimy spełnić jeszcze kilka warunków poza tym wspomnianym wyżej:
– Rower powinien być zakupiony w Polsce jako fabrycznie nowy.
– Od jego zakupu nie może upłynąć więcej niż pięć lat.
– Powinniśmy posiadać dowód zakupu oraz kartę gwarancyjną.
Wypłata ubezpieczenia w razie kradzieży roweru jest uwarunkowana jego wartością. Im starszy rower, tym dostaniemy za niego mniej. Firmy ubezpieczeniowe ściśle określają to w swoich regulaminach.
Podsumowanie
Ubezpieczenie roweru zawsze obejmuje:
– uszkodzenie lub utratę roweru wskutek nieszczęśliwych zdarzeń losowych,
– utratę roweru wskutek rozboju lub kradzieży.
W zależności od ubezpieczyciela możemy jeszcze polisę rozszerzyć, na przykład o zniszczenie ubioru rowerzysty lub transport do warsztatu naprawczego itp.
Ubezpieczenie roweru to jednak nie wszystko. Warto również pomyśleć o:
– OC, które zabezpieczy Cię, gdy to Ty spowodujesz uszkodzenie czyjegoś pojazdu lub potrącisz pieszego.
– NNW, które jest Twoją ochroną w czasie nieszczęśliwego wypadku,
– o ubezpieczeniu bagażu, jeśli ze sobą zabierasz wartościowe rzeczy.