Jazda na rowerze, zarówno ta rekreacyjna, jak i wyczynowa jest ściśle powiązana z koniecznością skompletowania najlepszego stroju rowerowego. Powinien być on dopasowany do stylu oraz trybu wybranej przez nas jazdy. Równie ważne są warunki atmosferyczne, w jakich najczęściej będziemy się poruszać. Czym zatem kierować się przy wyborze odzieży rowerowej? Podpowiadamy.
Jak dobrać odpowiednią koszulkę na rower?
Odzież rowerowa nie może się obejść bez wyboru odpowiedniej koszulki. Zdecydowanie nie są polecane produkty wykonane z bawełny. Wynika to stąd, że taki top nie odprowadzi w odpowiedni sposób wilgoci, co może mieć bardzo negatywny wpływ na komfort jazdy. Koszulka bowiem przykleja się do spoconego ciała, co jeszcze bardziej potęguje uczucie potu na skórze. Dodatkowo jazda w koszulce z bawełny może doprowadzić do wychłodzenia organizmu, które może skończyć się kilkudniową chorobą.
O wiele lepszym wyborem będzie natomiast koszulka kolarska. Przylega ona ściśle do ciała i jest wykonana z elastycznego, często również poliestrowego materiału. Taka koszulka stanowi pierwszą warstwę odzieży rowerowej. Może mieć również jaskrawe kolory, które będą zapewniały nam dodatkowe bezpieczeństwo podczas jazdy wieczorami bądź zimą.
Spodenki rowerowe – jak wybrać najlepsze?
Kolejnym krokiem do uzupełnienia swojej rowerowej garderoby jest wybór spodenek kolarskich. Obecnie na rynku można znaleźć tak wiele modeli, że wybierając w ciemno, jest dosyć mała szansa na to, że za pierwszym razem trafimy w odpowiedni model. Ich wybór powinien być uzależniony od kilku elementów. Po pierwsze musimy określić, na jakie trasy będziemy je wykorzystywać. Obcisłe kroje stosuje się w profesjonalnych spodenkach do rowerów szosowych, gravelowych oraz MTB. Mają lepsze właściwości aerodynamiczne oraz piankową bądź żelową wkładkę, która świetnie dopasowuje się do ciała.
Luźniejsze spodenki są z kolei podstawowym wyborem w ekstremalnych odmianach kolarstwa górskiego. Chętniej sięgają po nie użytkownicy rowerów trekkingowych, crossowych czy miejskich, którzy nie przepadają za mocno dopasowanym krojem spodni. Szorty rowerowe mogą również występować w wersji z wkładką, jednak nie leżą one tak dobrze jak modele z lycry, które przylegają bezpośrednio do ciała.
Dopasowane spodenki występują w dwóch wersjach – z szelkami lub bez. Z perspektywy wygody jazdy zdecydowanie lepiej sprawdza się pierwszy wariant. Mają one bowiem dodatkowy punkt podparcia i nie zsuwają się podczas pedałowania. Kobiety częściej decydują się na spodnie bez szelek, ponieważ źle układają się na klatce piersiowej.