Wybierając się w góry, trzeba być wyposażonym w naprawdę ogromną ilość rzeczy i przedmiotów. Warto tu wymienić, chociażby plecak, śpiwór, czy też karimatę, a nawet zwykłe blaszane kubki do herbaty. Tym, co jednak jest najważniejszym elementem górskiego wyposażenia, są oczywiście buty. Jednocześnie sprawiają one najwięcej trudności niedoświadczonym turystom. Mało kto z nich wie, jakie buty do chodzenia po górach będą odpowiednie.
Dlaczego buty są tak ważne?
Pomimo zapewnień specjalistów i doświadczonych miłośników gór, mimo wszystko wiele osób podaje w wątpliwość, czy warto kupować dobrej jakości buty górskie i czy nie można chodzić po szlakach w tym obuwiu, którego używa się na co dzień? Jak się okazuje, to właśnie takie przekonanie prowadzi później do wielu problemów, kontuzji i urazów.
Dobrej jakości buty górskie stanowią przede wszystkim zabezpieczenie dla stopy, przed luźną nawierzchnią. Dzięki temu zabezpieczają ją przed poślizgnięciem się i upadkiem lub skręceniem kostki. Dodatkowo dobre buty chronią przed wstrząsami, wilgocią, podrapaniem o gałęzie, czy też po prostu ogrzewają stopę, co również jest ważne, nawet w środku lata.
Niskie czy wysokie?
Na rynku znaleźć można buty górskie w wersji wysokiej, czyli z cholewką wystającą ponad kostkę, jak i niskie, których cholewka jest zdecydowanie niższa. Który z tych modeli wybrać? Najbardziej uniwersalne będą buty z wysoką cholewką. Sprawdzą się one rewelacyjnie w wysokich górach, ale też i w niskich, czego nie można powiedzieć o butach z cholewką poniżej linii kostki. Pomimo tego, że są one nieco droższe, a także nieco cięższe, wybranie ich będzie po prostu jedyną logiczną decyzją.
Buty z membraną czy skórzane?
Jedną z najważniejszych funkcji górskich butów jest zadbanie o to, aby stopa była po pierwsze sucha i zabezpieczona przed wilgocią, lecz z drugiej strony odpowiednio wentylowana, dzięki czemu nie będzie dochodziło do jej zapacania. Rewelacyjnie pomagają w tym obecne w butach membrany, które nie przepuszczają żadnej wilgoci do środka, lecz z drugiej strony mają właściwości przepuszczania pary wodnej na zewnątrz, co pomaga odprowadzać wilgoć z wnętrza buta.
Oprócz butów z membraną równie popularne są buty skórzane, które nie posiadają membran. Wiele osób uważa, że naturalna skóra jako jednolity materiał będzie lepiej chroniła przed wilgocią niż membrany, lecz jak się okazuje, tak wcale nie jest. I choć buty skórzane wyglądają bardzo ładnie, to jednak pamiętać trzeba o częstej i bardzo regularnej ich konserwacji.
Jaką wybrać podeszwę?
Kluczowe dla bezpieczeństwa każdego turysty wysokogórskiego jest posiadanie odpowiedniej podeszwy. W tym wypadku trzeba zwracać uwagę na dwa czynniki. Po pierwsze podeszwa musi być odpowiednio twarda i mocna, tak aby stanowiła doskonałą barierę i podporę dla całego buta i stopy. Po drugie jednak musi być wyposażona w dobry bieżnik, który będzie doskonale sobie radzić nie tylko na luźnym żwirze, ale też na gładkich skałach. A to spowoduje, że podeszwa będzie skuteczna w każdych warunkach.