Każdy ceniony wielbiciel sportów rowerowych powinien być zaopatrzony w profesjonalne i niezbędne akcesoria dla rowerzysty. Na pierwszym miejscu powinna znaleźć się pompka rowerowa oraz multitool z podstawowymi narzędziami.
Rower szosowy to niestety nie jest sprzęt przeznaczony dla każdego. Można je użytkować tylko do drogach płaskich i utwardzonych – najlepiej asfaltowych. W związku z tym rower szosowy nie jest zbyt uniwersalny.
Jaki wybrać rower?
Wybierając dla siebie rower należy głównie zwrócić uwagę na jego ramę – która musi być dostosowana do wzrostu użytkownika. Jest ona projektowana tak, aby rower mógł osiągać najwyższe prędkości – jeżeli jej nie będzie ona prawidłowo dopasowana do wzrostu, to niestety jazda na takim rowerze będzie bardzo niewygodna. Najbardziej niekomfortowa będzie pozycja jazdy, przez co organizm będzie się zdecydowanie szybciej męczył.
Na całe szczęście producencie rowerów oferują pełną gamę rozmiarów ramy, dzięki czemu każdy może dopasować odpowiednią dla siebie. Wyboru dokonuje się głównie na podstawie długości nogi. Czynnikami, które również wpływają na wybór to miejsce zamieszkania użytkownika lub teren, po którym planuje się poruszać. W przypadku górzystego terenu najlepszym wyborem będzie mniejszy rower, jest bardziej zwrotny i zwinny co pomoże podczas podjazdów pod górkę. Natomiast jeśli teren, po którym planujemy jeździć jest mocno zróżnicowany, to zdecydowanie należy wybrać większy rower – zapewni duży komfort i stabilność jazdy.
Cena i osprzęt roweru
Za solidne rowery szosowe dla początkujących należy słono zapłacić – ich ceny zaczynają się od około 3000,00. Montuje się w nich zwykle koła o rozmiarze 28 cali- co jest standardem. Taki rozmiar kół nie należy do najlżejszych, ale są przy tym bardzo wytrzymałe. Szerokość opony to przeważnie 23 mm – zapewnia ona zdecydowanie najlepsza przyczepność i niski opór. Niemniej jednak na początku przygody z rowerem szosowym, warto zainwestować w opony z delikatnym bieżnikiem, dają one lepszą przyczepność na mokrej nawierzchni, a więc pomoże uchronić niedoświadczonego rowerzystę przed poślizgnięciami.
Tego typu rowery pracują najczęściej na maksymalnie 10 rzędowych napędach – co w zupełności wystarcza na większości tras. Będą przy napędzie warto wspomnieć, że kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru roweru są pały. Większość rowerów sprzedawana jest bez nich, więc należy je dobrać osobno. Oby początkujące jak i przede wszystkim amatorzy jeżdżą na zwykle na zwykłych pedałach platformowych. Do rowerów szosowych najlepszymi montowanymi pedałami są pedały wpinane, które również wymagają zakupu specjalnych butów szosowych, na co nie każdy się decyduje.
Czy ważne jest, aby rower był dopasowany do użytkownika?
Zdecydowanie tak. Jeśli dopasujemy rower idealnie do naszych potrzeb i warunków fizycznych, to jazda na nim będzie sprawiała bardzo dużą przyjemność. Każdy element roweru jest ważny, począwszy od ramy, kształtu siodła, długości mostka po kształt kierownicy. Wszystkie te czynniki wpływają na jakość roweru.