Wycieczki ze Sromowiec Wyżnych na najwyższe szczyty w Pieninach

Sromowce Wyżne to niewielka miejscowość, która przyciąga jednak do siebie wielu turystów. Dzieje się tak, ze względu na jej położenie – znajduje się ona tuż przy granicy słowackiej, nad Jeziorem Sromowieckim, które jest częścią Jeziora Czorsztyńskiego. W okolicach można zwiedzić wiele pięknych miejsc w Pieninach po obydwu stronach granicy.

Jedną z głównych atrakcji Pienin jest szczyt Trzy Korony, wznoszący się na wysokość 982 metrów n.p.m. Jest to drugi pod względem wysokości szczyt w całych Pieninach. Na Trzy Korony, jak nie trudno się domyślić, składają się trzy wierzchołki. Są to Płaska Skała, Pańska Skała oraz Okrąglica. Na tej ostatniej wybudowano taras widokowy, na który wstęp jest płatny. Warto jednak zapłacić kilka złotych, by zobaczyć piękne widoki na całe Pieniny, a przed wszystkim na przełom Dunajca. Na jego wodach ujrzymy także małe tratwy flisaków, na których przewożeni są turyści.

Innym miejscem, które często jest odwiedzane, jest Wąwóz Homole. Znajduje się on koło wsi Jaworki. Samochód możemy tutaj zostawić na dużym parkingu, obok którego stoi zajazd, gdzie można coś zjeść. Wąwóz Homole to jedno z najpiękniejszych miejsc w całych Pieninach, gdzie przez dolinę Kamionki prowadzi malowniczy szlak turystyczny. Przejście doliną zajmuje około 45 minut, ale można wydłużyć spacer do około 3 godzin i wejść na najwyższy szczyt Pienin, czyli Wysoką. Ten szczyt wznosi się na 1050 metrów i porośnięty jest lasami. Jednak sam wierzchołek jest odkrytą kopułą skalną, z której roztaczają się przepiękne widoki ponad wierzchołkami drzew. Południowe zbocza Wysokiej są chronione przez słowacki Pieniński Park Narodowy, po polskiej stronie znajduje się tutaj natomiast rezerwat przyrody Wysokie Skałki. Ze wzgórza można się udać na dalszą wędrówkę na inne szczyty, a możemy też wrócić przez Wąwóz Homole, co bez wątpienia zajmie nam dużo mniej czasu niż wejście nim na górę.

Na turystów oprócz wielu atrakcji oraz szlaków turystycznych czekają też wygodne noclegi w miejscowości Sromowce Wyżne. Znajdziemy tutaj ośrodki wczasowe, wiele prywatnych kwater oraz gospodarstw agroturystycznych, gdzie można zarezerwować tanie noclegi. Sromowce Wyżne mają także dobrą ofertę dla bardziej wymagających – w okolicach znajdzie się kilka hoteli, oddalonych od miejscowości o około 5 kilometrów. Jeśli chcemy zobaczyć Pieniny, to warto przyjechać właśnie do Sromowiec Wyżnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>