Wetlina – w sercu Bieszczad

Wetlina to atrakcyjna miejscowość wypoczynkowa usytuowana w sercu Bieszczad – gór, które swą magią każdego roku przyciągają coraz większą rzeszę wczasowiczów. Popularność Bieszczad w ostatnich latach znacznie wzrosła, głównie dzięki rozwojowi infrastruktury turystycznej. Zmodernizowano drogi, powstały nowe pensjonaty i domy wypoczynkowe, dzięki czemu baza noclegowa (sprawdź na Meteor) w regionie stała się bardzo pojemna. Na wszystkich wczasowiczów odwiedzających Wetlinę czeka szereg atrakcji turystycznych. Bez wątpienia każdy, kto odwiedza Bieszczady powinien przynajmniej raz wybrać się na wycieczkę na którąś z pobliskich połonin. Roztaczają się z nich przepiękne widoki na całą okolicę, a przy ładnej pogodzie, zwłaszcza w zimowy poranek ze szczytu Połoniny Wetlińskiej można dostrzec oddalone o niemal dwieście kilometrów Tatry. Szlaki piesze w okolicach Wetliny są bardzo zróżnicowane jeżeli chodzi o ich trudność, także każdy piechur bez trudu znajdzie coś dla siebie. Na wspomnianą Połoninę Wetlińską prowadzi jeden z najkrótszych i najmniej wymagających szlaków pieszych w Bieszczadach, dzięki czemu pod znane schronisko Chatka Puchatka może dojść niemal każdy. Dla miłośników dłuższych wypraw również znajdzie się tu odpowiednia trasa. Mogą oni podjąć próbę przebycia szlaku granicznego z Wetliny do Ustrzyk Górnych, przez Małą i Wielką Rawkę.

Turystyka górska to nie jedyna atrakcja tego regionu. Przebywając w okolicy warto zaplanować jeden dzień na wycieczkę po starych opuszczonych wsiach, po których do dnia dzisiejszego pozostały jedynie nazwy na mapach oraz podmurówki domów czy ruiny cmentarzysk. Jeszcze w trakcie drugiej wojny światowej tętniło w tych miejscach życie, jednak podczas akcji przesiedleńczej lokalnej ludności wsie te opustoszały a domostwa i gospodarstwa spalono. Nie oszczędzono przy tym zabytkowych drewnianych cerkiewek, które zachwycały swoim pięknem. Do czasów współczesnych zachowało się jedynie kilka takich obiektów sakralnych. Część z nich jest wciąż remontowana aby przywrócić im pierwotny blask. Sezon turystyczny w Bieszczadach trwa niemal cały rok, choć najwięcej turystów przyjeżdża tu podczas wakacji. Wybierając się do Wetliny zimą należy pamiętać o tym, że śniegu w tym regionie jest o wiele więcej niż w innych częściach Polski i nie tylko opony zimowe okażą się potrzebne, ale również w niektórych miejscach nie obejdzie się bez łańcuchów na koła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>