Podkarpackie perełki – Uherce Mineralne

Uherce Mineralne to malowniczo położona wieś na południu polski. Znajduje się w województwie podkarpackim i od pewnego czasu przyciąga żądnych wypoczynku turystów. Swój malowniczy krajobraz zawdzięcza rzecz jasna położeniu. Uherce Mineralne znajdują się na styku Bieszczad i Pogórza Przemyskiego. Przez wieś przepływa rzeka Olszanka i leniwie ciągnące się potoki. Wszechobecna zieleń sprzyja jak najlepszemu wypoczynkowi. Na terenie gminy funkcjonują hotele oraz pensjonaty z bogatym zapleczem gastronomicznym i sportowym. W Uhercach Mineralnych pokoje dostępne są dla każdego turysty i na każdą kieszeń. Baza noclegowa jest bardzo zróżnicowana. Na turystyce pragną również zarobić mieszkańcy wsi oferując noclegi w postaci kwater prywatnych. Prężnie się tutaj rozwijają gospodarstwa agroturystyczne. W miejscowości nie można bowiem narzekać na nudę. Będą zadowoleni zarówno ci, którzy kochają piesze i rowerowe wycieczki jak również Ci, którzy kochają historię i lubią zwiedzać muzea oraz zabytki. W samych Uhercach znajdziemy prawdziwe perełki architektury. Należy do nich między innymi murowany kościół wzniesiony w stylu barkowym w wieku XVIII. Kościół okala równie stary mur obronny posiadający otwory strzelnicze. Kolejnym obronnym budynkiem na terenie gminy jest dwór Herburtów pochodzący z drugiej połowy XVI wieku. Znajduje się rzut beretem od kościoła. Niestety obecnie jego stan pozostawia wiele do życzenia.

Obok zabytków budowlanych w Uhercach znajdują się przepiękne elementy przyrodnicze. W Olszance rośnie stara pomnikowa lipa. W tej samej miejscowości znajduje się również niewielki wodospad. To idealne miejsce do wykonania przepięknych zdjęć. W gminie znajduje się również chroniony rezerwat przyrody „Bobry w Uhercach“. Jeśli zabytki i pomniki przyrody zaczną nam się nudzić na terenie wioski znajdziemy największa w Polsce wypożyczalnie drezyn rowerowych. Trasa wiedzie na długości 50 km linii kolejowej. Zaczyna się w Zagórzu, prowadzi do Krościenka ze stacją w Uhercach Mineralnych. Wieś obejmuje również „Szlak Architektury Drewnianej“. Polecamy wszystkim podróż tym szlakiem. Choć we wsi nie ma drewnianej cerkwi to warto wybrać się w najbliższą okolicę w celu podziwiania starej, przepięknej zabudowy sakralnej. Swoją przygodę z Podkarpaciem warto więc zacząć od Uherców Mineralnych. Znajdziemy tu ciszę i spokój, można zapomnieć też o zatłoczonych trasach pieszych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>