Od dziejów po dziejszy dzień – Łazy

Łazy to bardzo urokliwa, maleńka wieś nadbałtycka, z niewielką liczbą stałych mieszkańców (mieszka tu około 80 osób). Jest położona w województwie zachodniopomorskim. Podlega pod powiat koszaliński, obszar znany wśród turystów z uwagi na rozrywkowe Mielno. Teren wsi jest objęty obszarem Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego oraz wchodzi w skład – Natura 2000 Jezioro Bukowo. Prócz Jeziora Bukowo jest tutaj dostęp do Jeziora Jamno. Okolica jest zdominowana przez lasy sosnowe – olejki eteryczne wydzielane przez te lasy sprzyjają walce z dolegliwościami układu oddechowego. W bliskim otoczeniu znajduje się Rezerwat Przyrody „Łazy”, który ma na celu ochronę unikatowej roślinności lasów bagiennych i torfowisk. Łazy to wspaniała okazja do wypoczynku w malowniczej miejscowości, w której na szczęście nie ma ambicji do przekształcenia jej w modny kurort. Oferta noclegowa zapewnia bardzo przyjemny pobyt, a ponadto ceny za nadbałtyckie noclegi nie są tutaj wygórowane.

Z kart historii Łazów

Okolice wsi wykazały ślady osadnictwa sprzed 4 tysięcy lat. Pierwsze oficjalne wzmianki co do istnienia pochodzą z XIII wieku – dysponowała ona małą przystanią rybacką, ale najważniejszym miejscem była karczma, która stanowiła własność Klasztoru Cysterek z Koszalina. Łazy były osadą graniczną pomiędzy ziemiami biskupstwa kamieńskiego a księstwem sławieńsko-słupskim. Niestety, w XVIII wieku rozwój został zatrzymamy przez bardzo silny sztorm, który sprowadził na nią piasek – komory celne wraz z kanałami zostały zasypane, a miasteczko ponownie stało się osadą rybacką o znikomym znaczeniu gospodarczym dla okolicy. Powróciła do łask dopiero w latach dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to została odkryta turystycznie i zaczęła przyjmować letników. Po zakończeniu II wojny światowej kontynuowała swoje wcześniejsze tradycje turystyczne, które przetrwały do dnia dzisiejszego.

Z widokiem na Bałtyk

Plaża w Łazach jest piaszczysta i szeroka. Przyjezdni mogą wypoczywać na niej bez narażania się na ścisk i zgiełk typowy dla plaż znajdujących się w najpopularniejszych nadbałtyckich kurortach. Miłośnicy kameralnego wypoczynku bardzo chętnie decydują się na tą wioskę – cieszy ich taras widokowy, obecność jezior, dziewiczej przyrody. W razie potrzeby zawsze mogą wybrać się do bawiącego się non stop Mielna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>