Malbork – walory zabytkowej miejscowości

Malbork jest miejscowością słynącą przede wszystkim z okazałego zamku krzyżackiego. Jest to niezwykłe miasto, posiadające dużą liczbę zabytków. Zlokalizowane jest w atrakcyjnym miejscu. Położone jest nad rzeką Nogat w północnej części Polski. Należy do powiatu malborskiego oraz jest jego siedzibą. Usytuowane jest w województwie pomorskim. Ślady osadnictwa datowane są na młodszą epokę kamienia. W XII oraz XIII wieku miejscowość zamieszkiwana była stosunkowo gęsto przez ludność.

Obecnie Malbork stanowi znany i chętnie odwiedzany ośrodek turystyczny. Dostępna jest tu spora baza noclegowa. Zawsze można wynająć wygodne noclegi (np. odwiedzając Meteora). Malbork jest miejscowością, którą koniecznie trzeba zobaczyć, przebywając na północy Polski. Niezwykła architektura oraz ciekawa historia zainteresują niejednego turystę. Piękna miejscowość będzie idealnym miejscem w czasie wakacyjnych podróży. Istnieją różne możliwości dojazdu. Można wybrać się pociągiem czy też samochodem. Niedaleko miasta znajduje się lądowisko Kościeleczki oraz Koślinka. Warto zatem przyjechać tu i poznać malownicze, polskie miasto.

Przebywając w Malborku (zobacz: stronę wikipedi), koniecznie trzeba zobaczyć zabytkowy ratusz. Powstał on w latach 1365–1380. Wzniesiono go w stylu gotyckim. W miejscu ratusza stała wcześniej inna budowla. Ratusz był rekonstruowany w końcu XV wieku. Później dokonano ważniejszej przebudowy w roku 1901. Dokonał tego Conrad Steinbrecht. Budynek został wybudowany na planie prostokąta. Jest on podpiwniczony. Posiada dwie kondygnacje. Kryty jest dwuspadowym dachem. W środku kalenicy znajduje się wieżyczka. Znajdował się w niej dzwon. Obecnie w budynku ma swoją siedzibę Miejski Dom Kultury „Ratusz”.

W Malborku warto zwiedzić zabytkowy budynek dworca kolejowego PKP. Został wzniesiony w latach 1889–1890. Powstał wtedy też pierwszy peron. Budynek wybudowano w stylu neogotyckim. Po dziesięciu latach dobudowano część, przeznaczoną do ekspozycji towarowej, a także szalety. W środku zobaczyć można neogotyckie drewniane stropy oraz boazerie. Elementy pochodzą z XIX wieku. Obecnie w budynku przeprowadzane są prace remontowe. Charakterystycznym obiektem zabytkowym jest kompleks zamku krzyżackiego w Malborku. Znajduje się na prawym brzegu Nogatu. Powstał w stylu gotyckim. Wykonany został z cegły. Otoczono go fosą. Powstawał w kilku etapach. Jego budowa rozpoczęła się po roku 1280. W roku 1949 został wpisany do rejestru zabytków. Od roku 1961 mieści się tam Muzeum Zamkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>