Magiczna góra Równiny Świdnickiej – Krzyżowa

Na Dolnym Śląsku, pośród Równiny Świdnickiej leży niewielka miejscowość, do której chętnie każdego roku przyjeżdżają turyści na letni wypoczynek. Położona na uboczu Krzyżowa jest doskonałą bazą noclegową. Niedaleko jest stąd do najciekawszych atrakcji w okolicy.

Wypoczywając na Równinie Świdnickiej (patrząc przez internet, wpisz w wyszukiwarkę hasło: „Równina Świdnicka wikipedia”)warto jeden dzień poświęcić na wycieczkę na Ślężę. Jest to wyjątkowe wzniesienie, które pomimo stosunkowo niedużej wysokości – ma ona nieco ponad siedemset metrów, wygląda dość imponująco ze względu na płaski teren roztaczający się wokół niej. Przez wiele osób Ślęża jest określana jako miejsce magiczne. Często można spotkać tu pasjonatów dawnych wierzeń oraz poszukiwaczy obiektów, które mają pochodzić z kosmosu. Pogoda w okolicy lubi być bardzo zmienna – ze względu na jedyne w pobliżu tak duże wypiętrzenie terenu panuje tu swoisty mikroklimat. Częściej niż gdzie indziej występują tu klimatyczne mgły, opady deszczu, a burze cechują się wyjątkową siłą i charakteryzują się potężnymi wyładowaniami atmosferycznymi. Pasjonatów historii przyciągają w to miejsce tajemnicze rzeźby. Jedna z nich – niedźwiedź znajduje się na szczycie góry, zaś drugą można spotkać wędrując pieszym szlakiem. Nieznane jest dokładne pochodzenie rzeźb ani kręgu kamiennego, ale prawdopodobnie związane są one z czasami pogańskimi i kultem religijnym roztaczanym na tych terenach. Na Ślężę można dotrzeć na trzy sposoby. Najpopularniejszy szlak pieszy został oznaczony znakami koloru czerwonego i rozpoczyna się w Sobótce, nazywany jest on również Drogą Ślężan. Również z Sobótki wychodzi szlak oznaczony kolorem żółtym. Idąc tym szlakiem należy przejść przez szczyt Wieżycy, wzniesienia o wysokości ponad czterystu metrów. Na jego wierzchołku na początku dwudziestego wieku wybudowano na cześć Bismarcka kamienną wieżę widokową. Na szczyt góry można również dostać się przy pomocy jednego z dwóch szlaków rowerowych. Trasa prostsza, na której przeciętny turysta sobie poradzi oznaczona została kolorem pomarańczowym. Wprawieni kolarze mogą wybrać drogę alternatywną, górską oznaczoną kolorem niebieskim. Ślęża najpiękniejsza jest jesienią, kiedy to okoliczne lasy mienią się pełną paletą barw, choć tak naprawdę w to magiczne miejsce warto przyjechać o każdej porze roku.

Chcąc zatrzymać się w Krzyżowej, należy zadbać o rezerwację noclegu ze względu na niezbyt dużą ilość kwater (rezerwując przez internet, wpisz w wyszukiwarkę hasło: „noclegi Krzyżowa meteor”). Kontakt do właścicieli pensjonatów można znaleźć na stronach internetowych. Szeroki wachlarz możliwości noclegowych sprawia, że każdy znajdzie tu odpowiednie dla siebie miejcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>