Leśny gród, czyli Zwierzyniec w pełnej krasie

Spokojne spędzenie urlopu wymaga od nas znalezienia wyjątkowego miejsca, które pozwoli wyciszyć się wśród malowniczych pejzaży. Jednym z polecanych kierunków do tego typu wypraw jest Zwierzyniec. Historia tego miasteczka sięga roku 1593, kiedy to Ordynacja Zamojska stworzyła w tym miejscu dwór myśliwski. Rodzina Zamoyskich urządziła tu sobie letnią rezydencję, wraz z pałacykiem na wodzie i otoczonym płotem ogrodem, w którym hodowano jelenie, sarny, łosie i dziki. Mieszkańcy tych terenów utrzymywali się z bogactwa okolicznych lasów, które w czasie konfliktów zbrojnych na terenie Polski stały się kryjówką i wsparciem żołnierzy. W czasie II wojny światowej zorganizowano tu obóz przejściowy dla ludności cywilnej.

Dziś Zwierzyniec to prężnie rozwijający się ośrodek turystyczny na ziemiach województwa lubelskiego. Przepływa tędy rzeka Wieprz, a miejscowość otoczona jest lasami. Tu też znajdziemy, graniczący od południa Roztoczański Park Narodowy, który jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o faunie i florze, a także miejscem zapierającym dech w piersi, dzięki wybitnym panoramom okolicy. Opcje noclegowe to hotele, ośrodki wczasowe i prywatne kwatery, które zapewniają spokojną atmosferę podczas komfortowego wypoczynku (-> https://meteor-turystyka.pl/noclegi,zwierzyniec,0.html). Tutejsze noclegi to oferta skierowana do osób wymagających, które nie chcą przy tym pozostawić majątku za kwaterę.

Spędzając tu swój urlop, do dyspozycji mamy wiele atrakcji, w tym między innymi barokowy kościół św. Jana Nepomucena. Zbudowany w XVIII wieku kościół na wodzie jest jednym z rozpoznawalnych punktów miasta. Nie zapominajmy o wspaniałym, postawionym w 1809 roku browarze. Miejsce to posiada bardzo burzliwą historię, która już kilkukrotnie niemal skończyła się jego dewastacją, mimo to dziś produkuje znane w całej Polsce piwo Perła. W Zwierzyńcu spotkamy się z wieloma obiektami, które upamiętniają przeszłość tego miejsca. Przy okazji zwiedzania powinniśmy więc odwiedzić także Borek. Powstały w latach 20. XX wieku kompleks domków drewnianych, który po dziś posiada 71 budynków, utrzymanych w oryginalnym stanie.

Zwierzyniec to miasteczko współgrające z okoliczną naturą. Każda niemal forma rozrywki opiera się na elementach stworzonych przez ziemię. Jeziora, lasy i łąki wprawiają nas w dobry nastrój i pomagają wypocząć wśród pięknego krajobrazu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>