Leśny gród, czyli Zwierzyniec w pełnej krasie

Spokojne spędzenie urlopu wymaga od nas znalezienia wyjątkowego miejsca, które pozwoli wyciszyć się wśród malowniczych pejzaży. Jednym z polecanych kierunków do tego typu wypraw jest Zwierzyniec. Historia tego miasteczka sięga roku 1593, kiedy to Ordynacja Zamojska stworzyła w tym miejscu dwór myśliwski. Rodzina Zamoyskich urządziła tu sobie letnią rezydencję, wraz z pałacykiem na wodzie i otoczonym płotem ogrodem, w którym hodowano jelenie, sarny, łosie i dziki. Mieszkańcy tych terenów utrzymywali się z bogactwa okolicznych lasów, które w czasie konfliktów zbrojnych na terenie Polski stały się kryjówką i wsparciem żołnierzy. W czasie II wojny światowej zorganizowano tu obóz przejściowy dla ludności cywilnej.

Dziś Zwierzyniec to prężnie rozwijający się ośrodek turystyczny na ziemiach województwa lubelskiego. Przepływa tędy rzeka Wieprz, a miejscowość otoczona jest lasami. Tu też znajdziemy, graniczący od południa Roztoczański Park Narodowy, który jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o faunie i florze, a także miejscem zapierającym dech w piersi, dzięki wybitnym panoramom okolicy. Opcje noclegowe to hotele, ośrodki wczasowe i prywatne kwatery, które zapewniają spokojną atmosferę podczas komfortowego wypoczynku. Tutejsze noclegi to oferta skierowana do osób wymagających, które nie chcą przy tym pozostawić majątku za kwaterę.

Spędzając tu swój urlop, do dyspozycji mamy wiele atrakcji, w tym między innymi barokowy kościół św. Jana Nepomucena. Zbudowany w XVIII wieku kościół na wodzie jest jednym z rozpoznawalnych punktów miasta. Nie zapominajmy o wspaniałym, postawionym w 1809 roku browarze. Miejsce to posiada bardzo burzliwą historię, która już kilkukrotnie niemal skończyła się jego dewastacją, mimo to dziś produkuje znane w całej Polsce piwo Perła. W Zwierzyńcu spotkamy się z wieloma obiektami, które upamiętniają przeszłość tego miejsca. Przy okazji zwiedzania powinniśmy więc odwiedzić także Borek. Powstały w latach 20. XX wieku kompleks domków drewnianych, który po dziś posiada 71 budynków, utrzymanych w oryginalnym stanie.

Zwierzyniec to miasteczko współgrające z okoliczną naturą. Każda niemal forma rozrywki opiera się na elementach stworzonych przez ziemię. Jeziora, lasy i łąki wprawiają nas w dobry nastrój i pomagają wypocząć wśród pięknego krajobrazu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>