Kościół Chrystusa Króla w Świnoujściu

Będąc w Świnoujściu na wczasach, znajdziemy tam wiele miejsc, które warto obejrzeć. Można tu znaleźć urokliwe przyrodniczo zakątki, rezerwaty przyrody, ciekawe zabytki militarne, piękne stare kamienice oraz zabytki sakralne. Wśród tych ostatnich z pewnością trzeba odwiedzić Kościół pw. Chrystusa Króla (zobacz więcej).

Kościół zlokalizowany jest na wyspie Uznam, czyli w lewobrzeżnej części miasta, czyli w części, która ma bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, z bogatą ofertą noclegową na czele (zobacz więcej). Kościół mieści się przy Placu Kościelnym 1 i w lewobrzeżnej części miasta jest to kościół najstarszy. Został on wybudowany latach 1788-1792, w miejscu gdzie wcześniej stała świątynia gotycka. W roku 1881 do kościoła dobudowa wieżę, która do dziś dominuje nad innymi budowlami znajdującymi się w centrum miasta. W tym samym roku przebudowano tez wejście do świątyni oraz odlano cztery kościelne dzwony. Kolejny remont miał miejsce w roku 1906, kiedy to wstawiono do kościoła nowe ławki, przebudowie uległo wejście od południa, a na ołtarzu zamieszczono nowy obraz „Umierający w Panu”. Po wojnie w roku 1950 zaprzestano w świątyni odprawiać nabożeństwa w obrządku protestanckim i kościół przeszedł w ręce katolików. Kolejne remonty kościół przechodził w latach 1975-1977, 1982-1986 oraz w roku 2001. Kościół może pochwalić się organami z roku 1927, które zastąpiły wcześniejszy instrument z roku 1834. Te zabytkowe organy były już trzykrotnie remontowane, z czego ostatni remont w roku 2001 był bardzo kosztowy, ale za to przyniósł doskonały efekt. Co roku w kościele odbywają się Świnoujskie Wieczory Organowe.

Charakterystyczną ozdobą kościoła jest zawieszona u sufitu korweta, z którą związana jest bardzo romantyczna historia. Model statku został ofiarowany przez kapitana z Hamburga, który w Świnoujściu znalazł sobie żonę i poślubił ją właśnie w kościele Chrystusa Pana. Statek stał się darem wotywnym kapitana, który wykonawszy parę lat wcześnie model statku obiecał ofiarować go kościołowi, w którym weźmie ślub.

1 komentarz

  1. Poszukiwaczka

    Ciekawy artykuł. Mam nadzieję że mi też się trafi taki romantyczny kapitan…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>