Kościelisko – podhalański ośrodek folkloru

Rozpoczął się czas wypoczynku i relaksu. Wszyscy wyjeżdżają w poszukiwaniu przygód i nowych doświadczeń. Na pewno każdy chce swój czas wolny jak najlepiej wykorzystać. Dobrym pomysłem będzie odwiedzenie skromnej i zachwycającej miejscowości, jaką jest Kościelisko. Zarówno bliższa, jak i dalsza okolica oferuje mnóstwo turystycznych atrakcji. W Kościelisku znajduje się wiele rodzajów baz noclegowych. Mamy tutaj dostępne: motele, hostele, domy letniskowe, pensjonaty, hotele, wszystko czego dusza zapragnie. Znajdą się tańsze i droższe oferty, warto więc poświęcić wcześniej czas i wybrać najatrakcyjniejszą ofertę.

Dom Ludowy Związku Podhalan to miejsce, gdzie prezentowane są zachwycające, ludowe wystawy. To esencja góralskiego folklor w najróżniejszych formach. W pobliżu znajduje się również plac zabaw, na który można wybrać się wraz ze swymi pociechami. Przez Kościelisko przebiega też Droga Królewska, którą według podań i legend w 1655 r. uciekał na Słowację przed wojskami szwedzkimi, sam król Jan Kazimierz. Trasa ta prowadziła kolejno przez Palenicę, Butorowy Wierch, Polanę Budzówka, następnie Dolinę Kościeliską, Wąwóz Kraków i dalej już na Słowację.

Godna polecenia jest też wizyta w dolince Jaroniec. W jej prawej części znajdują się stromo podcięte skały, na których zaprojektowano ponad 20 dróg wspinaczkowych. Ich wysokość wynosi od 10 do 23 metrów. W okolicy znajduje się również Tatrzański Park Narodowy. Obszar ten jest specyficzny i unikatowy. Występuje tu roślinność niespotykana w innych częściach Polski. Zaobserwować można charakterystyczny podział roślinności górskiej. Regiel dolny – spotkamy się głównie ze świerkami, rzadziej z jaworami, bukami oraz jodłami. Regiel górny – porośnięty borami świerkowymi. Piętro kosodrzewiny – jak wskazuje nazwa, porosły roślinnością krzewiastą, w większości kosodrzewiną. Piętro hal – obszar bogaty w roślinność alpejską. Piętro turni – ubogie w rośliny, występują postrzępione szczyty górskie i skaliste podłoże. Istniej tam szansa na zobaczenie zwierząt takich jak: kozice, świstaki, rysie, jelenie, sarny, a nawet niedźwiedzie brunatne.

Dolina Pięciu Stawów  –  magiczne miejsce, położone na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Łączna powierzchnia jezior wynosi 61 ha. Największym jeziorem jest Wielki Staw Polski, który leży na wysokości 1665 m. n.p.m. Kolejne zbiorniki wodne należące do tej doliny to: Zadni Staw Polski, Przedni Staw Polski, Czarny Staw Polski, Mały Staw Polski, oraz Wole Oko. Ostatnie jezioro jest mniejsze od pozostałych, a ponadto jest jeziorem okresowym, dlatego nazwa go nie uwzględnia.

Podczas pobytu w Kościelisku odwiedzić można położony niedaleko Skansen Ludowej Architektury w Chochołowie. Ta malownicza wieś jest naturalnym rezerwatem architektury drewnianej. W całości zbudowana została z naturalnych góralskich chałup i objęta jest patronatem UNESCO. Można tam zobaczyć jak w dawnych czasach żyli tutejsi ludzie. Jeśli jeszcze nie byłeś w Kościelisku to powinieneś to jak najszybciej nadrobić. Nie czekaj, tylko rezerwuj jakiś pokój w bazie noclegowej i szykuj się na jedne z najpiękniejszych  widoków, jakie stworzyła natura.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>