Historia Bramy Opatowskiej w Sandomierzu

Spędzając urlop w Sandomierzu, korzystając z szerokiej oferty noclegowej miasta (informacje), podziwiając przepiękne widoki zabytkowych budowli i krajobrazów Gór Pieprzowych, nie możemy zapomnieć o jego sercu – Starym Mieście. Aby się na nie dostać, przejść trzeba przez reprezentacyjną bramę zwaną Bramą Opatowską, która stanowi jeden ze sztandarowych zabytków Sandomierza.

Brama Opatowska (informacje) została wzniesiona wraz z murami obronnymi przez króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Jest jedyną ze zbudowanych wówczas czterech bram, która zachowała się do dzisiaj. Pozostałe z nich: Zawichojska, Lubelska i Krakowska niestety uległy zniszczeniu. Brama Opatowska wzniesiona została w stylu gotyckim, w XVI wieku dobudowano do niej attykę w stylu renesansowym o motywie jaskółczych ogonów, którą ufundował sandomierski lekarz – Stanisław Bartolon. Obiekt zbudowano na planie kwadratu bez fundamentów, natomiast jej wysokość wraz z dobudowaną attyką wynosi ponad 30 m. Wewnątrz bramy znajdują się długie schody, poprzedzielane pięcioma kondygnacjami, które prowadzą na taras widokowy, który zgodnie z pogłoskami pozwala na obserwację miasta i jego okolic w promieniu 50 km. Wejście na "szczyt" nie nastręcza wbrew pozorom zbyt wielu problemów i określane jest raczej jako przyjemne. Niemal tuż pod bramą, zwiedzający turyści mogą zostawić swoje samochody, na znajdującym się nieopodal parkingu.

Ze względu na przepiękny widok z tarasu widokowego i niebanalną zarówno formę, jak i historię bramy, należy ona do grona najchętniej odwiedzanych przez turystów zabytków Sandomierza. Dodatkowo, zapewne zachęca do tego fakt, że ceny biletów wstępu na Bramę Opatowską nie są zbyt wygórowane, bo wynoszą od 3 do 4 złotych w zależności od rodzaju biletu, a zakupić je można bezpośrednio na Bramie Opatowskiej, a dokładniej na jej pierwszej kondygnacji, gdzie nabyć można także pamiątkę w postaci kartki czy widokówki. Brama dostępna jest dla turystów w sezonie codziennie od godziny 9:00 do godziny 19:00 i poza sezonem, wyłącznie w soboty i niedziele od godziny 10:00 do godziny 15:00.

Będąc w Sandomierzu i chcąc zgłębić jego historię, naprawdę warto zajrzeć na Bramę Opatowską, która jest nieodłącznym elementem tego miasta i wraz z całą resztą zabytków stanowi całość, decydując o charakterze miejsca i jego unikatowym klimacie. Przypominamy także o naszej wyprawie do Zwierzyńca (informacje), gdzie urzekła nas roztoczańska przyroda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>