Browar Lwówek

Lwówek Śląski to miasto położone na Dolnym Śląsku, nad rzeką Bóbr oraz jej trzema dopływami, w otoczeniu wzniesień Pogórza Izerskiego i Pogórza Kaczawskiego. Jest jednym z najstarszych miast Dolnego Śląska z prawdopodobnie najstarszym funkcjonującym browarem w Polsce. Tradycje piwowarskie Lwówka Śląskiego sięgają co najmniej 1209 roku, kiedy to miasto uzyskało od księcia Henryka Brodatego przywilej warzenia piwa. 

Tradycje warzenia piwa w Lwówku Śląskim podtrzymywane są obecnie dzięki browarowi, który powstał w XIX wieku na terenach dawnego zamku. Zakład piwowarski kilkakrotnie zmieniał właścicieli jednak w 2008 roku został kupiony przez spółkę Browar Ciechan (teraz Browary Regionalne Jakubiak) i dziś prężnie się rozwija. Jego produkty zdobywają wiele nagród i są uznawane przez smakoszy. W piwnicach zakładu w 2010 roku utworzono Muzeum Dolnośląskiego Browarnictwa. Jego kolekcja liczy ok. 400 eksponatów ukazujących historię lwóweckiego piwowarstwa. Na wystawę składają się m.in. butelki i zamknięcia z prawie 40 dolnośląskich browarów, a także kufle, etykiety, szyldy i skrzynki. Zobaczyć można również urządzenia, które kiedyś służyły do produkcji i przechowywania piwa. Do najciekawszych należą lodówka do schładzania piwa z 1905 roku oraz beczka ze stali nierdzewnej z 1935 roku. Zwiedzanie muzeum zostało połączone z wycieczką po browarze. Trasa obejmuje oglądanie warzelni piwa, leżakowni oraz rozlewni. Wstęp jest płatny, a zwiedzanie odbywa się po wcześniejszym uzgodnieniu tylko w grupach zorganizowanych.

Właśnie bogata historia oraz zabytki i walory przyrodnicze są magnesem przyciągającym rzesze turystów, którzy pragną spędzić noc w tej urokliwej miejscowości. Baza noclegowa (kwatery, pokoje,noclegi) Lwówka jest niewielka, ale spełnia wszystkie podstawowe standardy i jest stosunkowo tania.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>